Novinky

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) má naplánovaná spojení s Univerzitou Prešov na Slovensku. Sobota 25. ledna 2025 v čase 15:21 UTC, takže v 16:21 místního času (jak českého tak slovenského). Frekvence 145.800 MHz FM modulací.

Chcete APRS, chcete packet radio, chcete Winlink, chcete zvukovku pro AllStarLink a chcete opravdu kvalitní programovací kabel? To vše je projekt AIOC (All-in-one-Cable).

Něco pro odlehčení. Existuje pár filmů, které se motají kolem radioamatérů, frekvencí a vysílaček a nebo v jejichž příběhu hrálo použití radiostanice zásadní roli. Tady je jich seznam, který budeme nepravidelně aktualizovat.

Souostroví v Tichém oceánu, Markézy, poměrně dlouhá a náročná cesta letadlem. Celoročně stabilní počasí. Tento exotický ráj se stal na pár dní domovem expedice TX7N, která má jednoho zástupce i z České republiky, Vladimíra OK2WX.

Již tuto sobotu další kolo tradičního českého český závodu FM pohár v pásmu 2m a nebo 70cm a po něm následuje FM párty na 50 MHz! Vytáhněte své RF10tky!

Radioklub Chrudim OK1KCR ve spolupráci s OK QRP Klubem zve co nejsrdečněji všechny příznivce rádia na tradiční chrudimské QRP setkání.V pořadí již 38. setkání se bude konat v sobotu 15. března 2025 od 8:00 jako obvykle v prostorech velkého sálu AVZO ČR Chrudim, Masarykovo nám. 57.

Kalendář se přetočil na rok 2025 a spolu s houpačkou za okny (počasí se mění co dva dny z plusu do mínusu, z deště do sněžení) jsou tady lednové novinky ze světa amatérského rádia.

Kurz operátorů HAM (příprava na zkoušky HAM) je naplánován na čtvrtek, 24. 4. 2025 od cca. 16:00 až do úterý 29.4.2025 cca. 11:00. Kurz probíhá v Deštném v Orlických horách na horské chatě. Kurz je zakončen zkouškou ČTÚ (zkušební komisaři přijedou zkoušet přímo na místo) dopoledne 29.4.2025 (úterý). Základní cena kurzu je 7.600,- Kč (včetně ubytování a plné penze). Děti a důchodci mají slevu viz. web. více informací na https://www.ok1zhv.eu/. Přihlášky možno posílat vedoucímu kurzu Vojtovi OK1ZHV na email ok1zhv (zavináč) email (tečka) cz.

Trošku krkolomné a nic neříkající označení nRSP-ST uvedl na trh výrobce SDRplay. Jedná se o SDR rádio s integrovaným web serverem. Takže už k tomu není potřeba žádný počítač, prostě se k tomu připojíte z čehokoliv přes síť, resp. internet, a posloucháte vzdáleně. Zní to krásně, nebýt té ceny!

Trh s ručními radiostanicemi pro radioamatéry ovládl "kvašák", rádio za zhruba osm stovek českých peněz. Další v řadě jsou pak rádia značky Anytone a pomyslný žebříček uzavírají vlajkové lodě Yaesu, Icom a nakonec Kenwood - který stojí přes 21 tisíc. Na trhu se objevila ruční stanice s označením VGC VR-N76, výrobce VGC, model VR-N76. Má bluetooth, APRS, Kiss TNC modem, GPS, USB-C a IP-67, je to dualband, programuje se komplet přes mobilní telefon. Cena je něco málo přes 3 tisíce korun.

Celý měsíc prosinec budou mladí operátoři po celém světě aktivně vystupovat se značkou obsahující slovo YOTA. Myšlenkou je ukázat radioamatérský koníček maldým a povzbudit je, aby byli aktivní na rádiových vlnách. V České repupublice to bude značka OL24YOTA.

Včera večer jsem měl nějakou blbou náladu a necejtil jsem se po celym tejdnu psychicky úplně nejlíp. Když mě viděla moje manželka, tak řekla jenom: běž se zítra projít nebo něco. Takže jsem v rámci duševního zdraví uposlechl, ráno jsem sebral svůj předpřipravenej batoh na portably, kde mám pořád nachystáno všechno kromě rádia, které mám normálně doma na stole jako "stabilku" ale když jdu na portable, hodim ho do báglu a je z toho portable stanice. Zatím mám totiž jen jedno rádio, ale třeba časem pořídím i něco skladnějšího a lehčího na nošená, než je 6kg ICOM IC-7300.

Na emailové konferenci ok_list, kterou spravuje ČRK, se objevil dotaz na vysvětlení "indexů ( SFI, A , K, R )". Následně přišla odpověď v podobě pdf souboru Bohouše OK1HFM, kde hodnoty indexů vysvětluje. S laskavým svolením autora si dovoluji zde odpověď publikovat, protože toto téma si podle mě zaslouží trochu více informací.

Když se chce v Čechách člověk naučit testové otázky na zkoušku odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení amatérské radiokomunikační služby (pro třídy HAREC nebo NOVICE), oficiálním způsobem je navštívit web Českého telekomunikačního úřadu a stáhnout si jejich materiály. Ale je tu háček – jediná forma ve které jsou učební materiály k dispozici, jsou PDF soubory, což je při učení na mobilu značně nepohodlné, protože PDF soubor není responzivní a na mobilních zařízeních se zpravidla špatně čte.

Tradiční výrobce radiostanic pro radioamatéry přichází v polovině listopadu 2024 s několika novinkami. Nejzajímavější z nich je mobilní radiostanice Yaesu FTM-150E, ale není jediná ...