Novinky

Pro zájemce o získání HAM koncese se nabízí jako jedna z možností absolovování přípravného kurzu v Deštném v Orlických horách, který je zakončený složení zkoušky. Kurz začíná 4.4.2024 a končí 9.4.2024 zkouškou - vše se odehrává v jedné chatě v Deštném v Orlických horách, včetně ubytování a jídla (pl...

Michael DK1MI spravuje zajímavý zdroj novinek z radioamatérského světa. Jedná se o RSS čtečku článků z různých (a zajímavých) zdrojů.

Čínský výrobce Xiegu představil nový transceiver v podobně s označením Xiegu X6200 - na první pohled se zdá, že jde pouze o "převlečené" Xiegu X6100, nicméně screenshoty obrazovky ukazují i na změny v software. Uvidíme, až se rádio dostane do reálného prodeje. Mezi největší vylepšení lze zařadit vyj...

Baterie s nabíjením pomocí USB-C konektoru pro oblíbené ruční radiostanice Anytone 878 / 868 a odvozené deriváty je k dispozici konečně i u českého prodejce [vysilacky.com](https://www.vysilacky.com/eshop/produkty/detail/39568-accu-at-878-usb-c](https://www.vysilacky.com/eshop/produkty/detail/39568-accu-at-878-usb-c).

Chcete se stát držitelem radioamatérské kocese a posléze vlastní radioamatérské značky? Pak musíte složit v České republice zkoušky - jedná se o písemný test, výběr z několika stovek otázek s možností odpovědí A, B a C - podobně jako u autoškoly. Otázky jsou ke stažení na webu ČTU. Pokud se chcete n...

Firma Elecraft přidala do svého porfólia opravdové QRP rádio, model nese označení KH1 a je určen pouze pro telegrafisty. Pracovní rozsah v pásmech 40 až 15 metrů, maximální výkon 5W, integrovaná teleskopická anténa, CW dekodér, příslušenství v podobě krytu s integrovaným držákem na zápisník - rádio speciálně určené pro vysílání z přírody, ještě konkrétněji pro aktivaci SOTA vrcholů.

Pavol OM0ET spolu s Peterem OM6APN vytvořili internetovou službu s názvem QRPC - QRP Cluster. Design je optimalizován i na mobilní zařízení a obsahuje minimum grafických prvků - cluster je tedy vhodný i do míst kde je špatný mobilní signál, resp. kde není k dispozici širokopásmové připojení k internetu.

Pod značkou 4O1OK bude v následujících dnech (29.9. - 9.10.) operovat tým českých radioamatérů. Aktuální informace na https://amaterskeradio.cz/expedice/call4o1ok/.

Deníků pro evidenci radioamatérských spojení je nepřeberné množství. Autor OK1MLG Ladislav Foldyna se pustil do projektu QLog, což je multiplatformní staniční deník pro radioamatéry. Program QLog má spoustu zajímavých funkcí, mezi ty základní patří importy a exporty různých formátů a propojení se spoustou online služeb. Mezi ne už zcela běžné funkce se řadí komunikace s rotátorem nebo např. také přímo s radiostanicí. Funkcí je více než dost a práce rozhodně neustává. Celý projekt je na githubu.

Andreas M0FXB představuje v poměrně obsáhlém videu (anglicky) novou ruční radiostanici firmy Icom, model ID-50. Stojí za shlédnutí.

Pravidelné, letos již 33. mezinárodní setkání radioamatérů Holice 2023 se koná ve dnech 25. a 26. 8. 2023 (pátek a sobota).

CB klub Domažlice (OK1RDO) žádá širokou (nejen radioamatérskou) veřejnost o pomoc s finančním darem na splacení dluhu za pozemek základny na Baldově. Pokud můžete, přispějte na dobrou věc. I pouhá stokoruna pomůže.

Společnost Anytone si pro rok 2023 připravila spoustu novinek v oblasti ručních i mobilních radiostanic a to jak v analogu tak v digitálu (DMR). V následujícím článku se budeme zabývat pouze DMR novinkami. Mobilní radiostanice AT-D570UV a ruční AT-D890UV a AT-D168UV budou hlavní téma.

Zajímavý článek o tom jak se dá začít vysílat na webu OK1OCB - sice vyšel už před nějakým časem, nicméně informace v něm obsažené platí stále. Není určen zkušeným operátorům radioamatérům, ale může pomoci těm co jsou na samém začátku a neví co a jak dál.

Vyšek Bulletin Českého radioklubu číslo 4 / 2023.