Novinky

Přehledů o tom, kde a jakým módem mohu vysílat není nikdy dost. Ty nejběžněji používané bandy si asi každý zapamatuje, ale kde pak hledat ty ostatní? Litevský vývojář a radioamatér LY1JA vytvořil pomůcku v podobě online band planu.

Již tuto sobotu 8.3.2025 další kolo tradičního českého český závodu FM pohár v pásmu 2m a nebo 70cm a po něm následuje FM párty na 50 MHz! Vytáhněte své RF10tky!

Slovo Meshtastic se v poslední době hodně skloňuje v různých souvislostech. I když se nejedná o vysloveně radioamatérskou záležitost (Meshtastic může provozovat kdokoliv), hodně lidí kolem vysílaček se točí i právě kolem Meshtasticu. Na scéně se objevil software MeshCore, pracující na velmi podobném principu ale přinášející nějaké vylepšení. Meshtastic zároveň přichází s verzí 2.6, která má spoustu věcí změnit.

Co je zajímavého na nové dualband mobilce Wouxun KG-M70? Dva nezávislé přijímače. Výkon až 25W s pasivním chlazením. Příprava pro odnímatelný panel. Stačí to aby si tohle rádio našlo své zájemce? Za tři a půl tisíce to nebude mít snadné ...

Dost často se někde říká, že radioamatéři ubývají, že mladé to nezajímá. Jenže pak se rozhlédnu kolem sebe a opak je pravdou. Tolik aktivit co se děje na HAM scéně v OK je až s podivem.

Mark ON4WW je Belgičan a na jeho webu jsem našel (překvapivě v češtině) docela hezky sepsaný a obsáhlý text o tom jak se vysílá, takové poznámky a poznatky nejen pro nováčky, co dělat, jak se chovat, jak reagovat, co náš může potkat atd. atd. určitě stojí za přečtení.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude opět v době od 13. do 17. února vysílat SSTV v režimu PD-120 na frekvenci 437.550 MHz FM. Pokud obrázek ulovíte, nesdílejte jej na sociální síťě, ale nahrajte je na ARISS SSTV Gallery.

Teplický denník píše o právě uskutečněném snu Tomáše OK1TP z hradu Doubravka. Tomáš spolu s ostatními členy radioklubu OK1KPU dosáhl nejvyšší mety v radioamatérském prestižním závodu World-Wide DX Contest SSB 2024.

Martin OK1ZOO je radioamatér posluchač, vynikající technik a popularizátor čehokoliv co nějak vysílá, resp. co se dá nějak přijímat. V následujícím článku na svém webu popisuje technologie použité pro audiovizuální, datové a hlasové technologie na akci Jizerská padesátka. Je to hodně zajímavé čtení.

Nejen provoz odehrávající se na frekvencích pro amatérské rádio se dá poslouchat odkudkoliv pomocí tzv. webových SDR přijímačů. Jedná se o softwarově definované rádio, hardware a software, který může být dostupný přes internet.

O novém Kenwoodu jsme již psali, ale nyní dostal své oficiální označení a objevil se na oficiálních propagačních materiálech. Kenwood TM-D750A.

Spojení se vzácným prefixem si chce asi udělat každý. Ostrov Bouvet v jižní části Atlantského oceánu náleží Norsku a je neobydlený - pokud mezi obyvatele nepočítáme hojné ptactvo. Na tento ostrov se vysílat v roce 2026 vydá expedice 3Y0K, jejíž členem bude i Vladimír OK2WX.

OK nebo OL značka má většinou platnost 5 let. Podívejte se zda nekončí?

Trenažér CW nebo chcete-li morseovky, to je Morserino. A co nevidět se objeví v nové verzi jako M32 Pocket, nebo česky "kapesní Morserino".

Mirek OK1DOM zve všechny na Zimní QRP závod na VKV.