Již tuto sobotu další kolo tradičního českého český závodu FM pohár v pásmu 2m a nebo 70cm a po něm následuje FM párty na 50 MHz! Vytáhněte své RF10tky!
Kalendář se přetočil na rok 2025 a spolu s houpačkou za okny (počasí se mění co dva dny z plusu do mínusu, z deště do sněžení) jsou tady lednové novinky ze světa amatérského rádia.
Trh s ručními radiostanicemi pro radioamatéry ovládl "kvašák", rádio za zhruba osm stovek českých peněz. Další v řadě jsou pak rádia značky Anytone a pomyslný žebříček uzavírají vlajkové lodě Yaesu, Icom a nakonec Kenwood - který stojí přes 21 tisíc. Na trhu se objevila ruční stanice s označením VGC VR-N76, výrobce VGC, model VR-N76. Má bluetooth, APRS, Kiss TNC modem, GPS, USB-C a IP-67, je to dualband, programuje se komplet přes mobilní telefon. Cena je něco málo přes 3 tisíce korun.
Icom představil "starou známou", radiostanici IC-2730 v edici "černý displej", tedy invertovaný displej - což zaručuje o mnohem lepší čitelnost za všech světelných podmínek a navíc velký displej tohoto rádia nesvítí v noci do auta/místnosti.
Kvašáka buď nesnášíte nebo milujete, ať už jste v jakékoliv skupině, koukněte se na to, co dokázal udělat OM0ET v domácích podmínkách z tohoto levného čínského rádia.
Deníků pro evidenci radioamatérských spojení je nepřeberné množství. Autor OK1MLG Ladislav Foldyna se pustil do projektu QLog, což je multiplatformní staniční deník pro radioamatéry. Program QLog má spoustu zajímavých funkcí, mezi ty základní patří importy a exporty různých formátů a propojení se spoustou online služeb. Mezi ne už zcela běžné funkce se řadí komunikace s rotátorem nebo např. také přímo s radiostanicí. Funkcí je více než dost a práce rozhodně neustává. Celý projekt je na githubu.
Andreas M0FXB představuje v poměrně obsáhlém videu (anglicky) novou ruční radiostanici firmy Icom, model ID-50. Stojí za shlédnutí.
Společnost Anytone si pro rok 2023 připravila spoustu novinek v oblasti ručních i mobilních radiostanic a to jak v analogu tak v digitálu (DMR). V následujícím článku se budeme zabývat pouze DMR novinkami. Mobilní radiostanice AT-D570UV a ruční AT-D890UV a AT-D168UV budou hlavní téma.
V sobotu 17.června dojde k vypuštění stratosférického balónu, který bude vysílat SSTV na pásmu 2m (144.500 MHz). Autrem projektu je slovenský radioklub OK3KSI.
Jaký je status vysílání obrázků SSTV z vesmírné stanice ISS? Dostupné informace na internetu hovoří po poškození starého SSTV systému v Ruské části ISS.
V rámci propagace radioamatérské činnosti, Český radioklub zahájil testovací vysílání obrázků SSTV v pásmu VHF (2m). Vysíláme z QTH Praha pravidelně v intervalu 30 minut FM modulací, na kmitočtu 144.500 v režimu ROBOT36 - aktuálně jdou vždy dva obrázky za sebou s krátkou pauzou, kmitočet i interval vysílání nebo obrázky se mohou měnit.