Mark ON4WW je Belgičan a na jeho webu jsem našel (překvapivě v češtině) docela hezky sepsaný a obsáhlý text o tom jak se vysílá, takové poznámky a poznatky nejen pro nováčky, co dělat, jak se chovat, jak reagovat, co náš může potkat atd. atd. určitě stojí za přečtení.
Nejen provoz odehrávající se na frekvencích pro amatérské rádio se dá poslouchat odkudkoliv pomocí tzv. webových SDR přijímačů. Jedná se o softwarově definované rádio, hardware a software, který může být dostupný přes internet.
Kalendář se přetočil na rok 2025 a spolu s houpačkou za okny (počasí se mění co dva dny z plusu do mínusu, z deště do sněžení) jsou tady lednové novinky ze světa amatérského rádia.
Když se chce v Čechách člověk naučit testové otázky na zkoušku odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení amatérské radiokomunikační služby (pro třídy HAREC nebo NOVICE), oficiálním způsobem je navštívit web Českého telekomunikačního úřadu a stáhnout si jejich materiály. Ale je tu háček – jediná forma ve které jsou učební materiály k dispozici, jsou PDF soubory, což je při učení na mobilu značně nepohodlné, protože PDF soubor není responzivní a na mobilních zařízeních se zpravidla špatně čte.
Na počátku mé radioamatérské éry jsem poslouchal na přímosměšující přijímač SSB a měl jsem i posluchačské číslo. Nastudoval jsem příslušnou literaturu úspěšně jsme vykonal zkoušku radioamatérského operátora. Postupem času jsem se začal zajímat o morseovku a jako samouk jsem učil morseovku. Poslouchal jsem nahrávky na magnetofonu a signály telegrafie v éteru. Za pomocí programů na PC a poslechem jsem zvládl základní příjem telegrafních značek nízkou rychlostí.
Téměř všude, na všech pásmech, se v posledních dnech hovoří o vynikajících podmínkách díky sluneční aktivitě. Jednoduše řečeno, chodí opravdu dálky i tam, kde se jindy dovoláte jen na pár kilometrů. Jednou z nejzajímavějších ukázek těchto podmínek je LoRa APRS v pásmu 70cm.
OK0MDV je značka nového převaděče pro 50MHz. Pod taktovkou OK1OCB, resp. OK1CJT, OK1BC, OK1MDD, OK1HJT a konečně OK1ZJV vznikl na QTH Dobrá Voda u Nových Hradů v Jižních čechách.
Kvašáka buď nesnášíte nebo milujete, ať už jste v jakékoliv skupině, koukněte se na to, co dokázal udělat OM0ET v domácích podmínkách z tohoto levného čínského rádia.
Chcete se stát držitelem radioamatérské kocese a posléze vlastní radioamatérské značky? Pak musíte složit v České republice zkoušky - jedná se o písemný test, výběr z několika stovek otázek s možností odpovědí A, B a C - podobně jako u autoškoly. Otázky jsou ke stažení na webu ČTU. Pokud se chcete n...
CB klub Domažlice (OK1RDO) žádá širokou (nejen radioamatérskou) veřejnost o pomoc s finančním darem na splacení dluhu za pozemek základny na Baldově. Pokud můžete, přispějte na dobrou věc. I pouhá stokoruna pomůže.
Zajímavý článek o tom jak se dá začít vysílat na webu OK1OCB - sice vyšel už před nějakým časem, nicméně informace v něm obsažené platí stále. Není určen zkušeným operátorům radioamatérům, ale může pomoci těm co jsou na samém začátku a neví co a jak dál.