Jeden měsíc ve hře na HAM rádio

Je to jako bych koncesi dostal včera, ale už je to měsíc a zatím je to jízda! Nejdřív jsem se potřeboval trochu naučit ovládat svůj TRX Icom IC-7300, takže jsem si přečet manuál. Má tolik funkcí, že ještě ani nevim, k čemu to všechno slouží, nebo se mi zdály ty funkce na první pohled složitý, ale stejně jsem si ho pro jistotu přečetl - dál v tomhle článku se dozvíte, proč se to vyplatilo 💪. Takže jsem zmáčkl tlačítko "tuner", anténa se mi naladila na 10m pásmo a zmáčkl jsem poprvé spoušť.

Svoje vůbec první QSO jsem udělal 9. února 2024 se španělskou special event stanicí AO100RADIO na 10m pásmu přes SSB. Byl jsem strašně nervózní, když jsem se chystal poprvé zmáčknout PTT, a navíc jsem si nebyl úplně stopro jistej, jaký má druhá stanice volací znak - i když jsem slyšel dobře, volací znak mi připadal nějak divnej. Druhá stanice ho vyslovovala alfa-oscar-one hundred-radio. A ta část "one hundred" mě mátla, protože z otázek na zkoušky jsem byl zvyklej na vzor "xx-jedno číslo-xx".

ok1god

Ale nakonec jsem se odhodlal, stisknul PTT a zkusil říct svůj volací znak. AO100RADIO mi dal 56 report - odpověděl jsem mu 59 reportem a požádal o zopakování jeho volacího znaku. Několikrát se ho trpělivě pokusil zopakovat, ale stále jsem to nechápal. Nakonec asi pochopil, že jsem nějakej divnej a řekl "alfa-oscar-one-zero-zero-radio" a žárovka v hlavě se konečně rozsvítila 😂 Tak jsem si ho zapsal do logu. A to je příběh mého prvního QSO. Od té doby jsem už nebyl rádiovej panic na krátkejch vlnách!

Stejnej den jsem udělal další QSO s Portugalskem a v následujících dnech následovaly další země. Byl jsem hrozně nadšenej, když stanice z USA a Kanady odpověděly na moje první CQ! A časem následovalo ještě několik (alespoň pro mě) zajímavejch zemí.

Navázal jsem spojení na 10 m, 12 m a na 40 m, protože tam se dá naladit moje anténa pomocí vestavěnýho tuneru v mojem Icomu. Nebo jsem si alespoň myslel, že je naladěná na 40m, ale na 40m jsem dostával hrozný reporty a všiml jsem si, že měřič výstupního výkonu na rádiu nedosahuje 100%, ale jen kolem 40%. Pustil jsem se do zkoumání pomocí čínskýho anténního analyzátoru a zjistil jsem, že moje drátová EFHW anténa má na 40m SWR kolem 8. Jsem se nestačil divit.

Nejsem si jistej, jak si moje rádio myslelo, že je anténa naladěná, ale mám podezření, že jsem používal vestavěný tuner na 40m, když venku pršelo a byla mlha a asi to v té době dokázal nějak záhadně přizpůsobit, a nejspíš když není mokro, vlastnosti antény se rapidně změnily. Taky v současný době anténní drát prochází průlezem na střechu a je tam nějak zkroucenej aby to prošlo skrz, takže to není ideální (ale na tom právě pracuju aby to tak nebylo).

Kvůli výše napsanýmu jsem nějakou dobu pouštěl nevědomky 100W do rozladěné antény, než jsem na to přišel. Naštěstí je moje rádio natolik chytrý, že snížilo jen výkon a nevybouchlo 🙏

Můj první split

Četl jsem teorii o split provozu. V jednom z článků se doporučovalo vyzkoušet si to ideálně poprvé s kamarádem. Neměl jsem kamaráda, kterej by to se mnou zkusil, tak jsem si jen zatim teorii uložil do mozku a bylo to.

Dne 6. března 2024 jsem prolaďoval pásmo, abych zkontroloval, jestli někdo nevolá CQ. Obvykle jsem na 10 m slyšel dost španělů a portugalců. Ale tenhle den jsem si všiml neznámýho volacího prefixu, který volal CQ. Ve výzvě říkal taky "listening 5 up".

Věděl jsem, že to znamená, že se jedná o split, a tak jsem šel volací značku zkontrolovat na internety a zjistil jsem, že se jedná o J38R belgickou DX-pedici na ostrově Grenada, která volá a nikdo jim zatím na výzvu neodpovídal 😱.

V tu chvíli šlo do tuhýho, protože jsem chtěl navázat spojení, ale věděl jsem, že musím nastavit rádio na split. Protože jsem si přečetl manuál a matně si zapamatoval, jak se to dělá, podařilo se mi to nastavit celkem rychle a zkusil jsem odpovědět na CQ. Dost mě překvapilo, když mě J38R okamžitě zavolal zpět s pěkným reportem 59! Měl jsem obrovskou radost!

Poslouchal jsem dál jejich stanici a mezitím jsem upozornil svýho místního HAM kamaráda na dvoumetru, aby je taky zkusil. Ten se ale k rádiu dostal až za 5 minut, několikrát se pokoušel dovolat, ale bez úspěchu. Za těch 5 minut už byl pile-up obrovskej, volala celá Evropa. Nejspíš je někdo poslal do clusteru.

Takže myslím, že tady jsem měl kliku minimálně třikrát:

  • Slyšel jsem jedno z jejich prvních CQ, dokud se neobjevili v clusteru
  • Napoprvé se mi podařilo nastavit split provoz
  • CONDX byly v pohodě

Zatím žádný portable

O víkendech nemám tolik času, ale plánuju udělat portable a nějakou SOTA nebo FF aktivaci. Baterie a další věci už mám nakoupený, ale čas je můj nepřítel. Je potřeba vyvážit rodinnej život a koníčky, takže čekám na příležitost k SOTA aktivaci, protože mám rád turistiku a cyklistiku a jeden z vrcholů je opravdu blízko mého bydliště 😊

Ještě jednou zatáhnout za páku

Za první měsíc jsem z domova navázal 87 kontaktů. Neříkám naschvál hamshack, protože to je jen TRX, který mi leží na stole vedle počítače 😂

Pokaždý, když ladím přes pásmo, mám pocit, který asi maj gambleři - i když nikdo nevolá, stejně ladím přes pásmo několikrát tam a zpět, protože co kdyby zrovna někdo začal volat CQ? Podobně asi jako gambleři tahaj za páku na automatech, protože co když další tah bude výherní? 😂

Někoho kdo je ve hře už dlouhou dobu asi tímhle článkem neohromim, ale cílim spíš na lidi co o koncesi uvažujou. Neuvažuj moc dlouho a jdi do toho, je to super!

73!

Filip OK1GOD

(originál článek na blogu Filipa Melíka https://melik.cz/posts/month-in-ham-radio-game/)

Předchozí příspěvek Následující příspěvek