Když se chce v Čechách člověk naučit testové otázky na zkoušku odborné způsobilosti k obsluze vysílacích rádiových zařízení amatérské radiokomunikační služby (pro třídy HAREC nebo NOVICE), oficiálním způsobem je navštívit web Českého telekomunikačního úřadu a stáhnout si jejich materiály. Ale je tu háček – jediná forma ve které jsou učební materiály k dispozici, jsou PDF soubory, což je při učení na mobilu značně nepohodlné, protože PDF soubor není responzivní a na mobilních zařízeních se zpravidla špatně čte.
Jako autor aplikace Ham operátor pro iPhone, kterou jsem si napsal, když jsem se asi před třičtvrtě rokem sám učil na zkoušku, jsem při jejím vytváření musel projít procesem získání otázek, jejich normalizace, odstraňování překlepů a podobně. Nedávno mě napadlo, že by byla škoda nechat si tuto práci pro sebe, takže jsem se rozhodl databázi otázek zpřístupnit, aby ji mohli využívat i ostatní.
Existuje několik webových stránek, facebook skupin a podobných míst, kde administrátoři obvykle pouze zkopírují a vloží na svůj web či do skupiny oficiální PDF a pak na to často zapomenou, což vede k situaci, kdy se tyto učební materiály, rozstrkané po různých zákoutích internetu, časem stanou zastaralými a ne vždy se povede, že je někdo s každou změnou v testových otázkách aktualizuje, což je škoda. Může se tak stát, že se někdo bude nevědomky učit něco co už neplatí.
Rozhodl jsem se zkusit s tím něco udělat a původní myšlenka byla, že vytvořím jednoduchý web, kde nasdílím mnou vyčištěná data v různých jiných formátech, než je oficiální PDF. Takže jsem vytvořil první verzi webu, která jen obsahovala „vylepšené“ materiály v různých formátech ke stažení. Nepřišlo mi to ale dost dobré, tak mě napadlo, že bych mohl rovnou přidat i možnost procvičování a cvičných testů, takže zanedlouho vznikla druhá verze webu, která toto přidala.
V současné době vím jen o jednom webu, který funkcionalitu procvičování a testování nabízí, a tou je dobře známý web http://ham.smoce.net/, který už před dávnými časy vytvořil Martin OK2UEC. Použil jsem v začátcích jeho web k získání „špatných“ odpovědí na testové otázky pro svou iOS appku, protože oficiální dokumenty je neposkytují – za to mu děkuji!
Web, co jsem vytvořil, je co se týče funkcionality v podstatě totožný s jeho, ale je navíc optimalizovaný pro mobilní zařízení, nabízí tmavý režim pro příjemnější učení (nejen) v noci, poskytuje testové otázky třetím stranám v různých formátech, a celý web je open-source.
Moje cíle při tvorbě byly cca takovéto:
Mám pocit, že cíle co jsem si stanovil, jsem splnil. Zbývá už jen ta nejtěžší část – rozšířit povědomí o webu, aby se o něm dozvěděli všichni aspirující radioamatéři.
Rád bych, aby se tento web stal něčím jako centrálním uzlem pro všechny HAM studenty a zároveň (neoficiálním) centrálním zdrojem testových otázek, abychom ideálně eliminovali ono věčné kopírování PDF souborů, které zastarávají. Podaří se to? Čas ukáže :)
Plány do budoucna
Chtěl bych také přidat funkcionalitu skupinových testů ve stylu Kahoot. Tento nápad pochází od radioklubu https://ok1omg.cz/ a dost se mi líbí. Tahle věcička jde pak využít například pro skupinový trénink ve vašem radioklubu, na různých HAM kurzech, a podobně. Jejich skupinový test už existuje a funguje na adrese http://test.amaterskeradio.cz/, ale rád bych tuhle funkcionalitu přetavil časem i k sobě na web. abychom předešli tomu co se děje teď: 10 lidí udržuje 10 různých webů se stejným cílem. Bylo by fajn místo toho spojit síly a společně spolupracovat na jednom webu a využít tak kolektivní inteligenci a dělbu práce :)
A pokud jste dočetli až sem, můžu prozradit, že web se nachází na adrese https://hamotazky.cz/. Pokud víte o někom komu by se mohl hodit, budu rád za předání informace. A pokud byste třeba na svém radioamatérsky zaměřeném webu/blogu/skupině nasdíleli odkaz, bude to nejvíc nejlepší :)
73, Filip OK1GOD