Vodotěsná ručka s APRS a Kiss TNC

Trh s ručními radiostanicemi pro radioamatéry ovládl "kvašák", rádio za zhruba osm stovek českých peněz. Další v řadě jsou pak rádia značky Anytone a pomyslný žebříček uzavírají vlajkové lodě Yaesu, Icom a nakonec Kenwood - který stojí přes 21 tisíc. Na trhu se objevila ruční stanice s označením VGC VR-N76, výrobce VGC, model VR-N76. Má bluetooth, APRS, Kiss TNC modem, GPS, USB-C a IP-67, je to dualband, programuje se komplet přes mobilní telefon. Cena je něco málo přes 3 tisíce korun.

screen_20241208-104454

VGC VR-N76 zaplavuje youtube recenzemi a hlavně novinkami v nových verzích firmware. Rádio existuje i pod označením BTECH UV-PRO a nebo Radioddity GA-5WB, jedná se o naprosto stejné rádio. Na první pohled obyčejná ručka zaujme škálou barevných variant. Pro příznivce skautingu, prepperství a vojenské techniky je tu khaki zelená, pro ostatní barvy od černá přes křiklavou zelenou, žlutou až k červené a nebo modré. Vybere si každý. Radiostanice se nabíjí pomocí USB-C, které je ze zadu na těle baterie, takže můžete případné náhradní baterie nabíjet zcela separátně a při nabíjení v těle může rádio stát ve vertikální poloze. Nic z toho není nikterak zvláštní, podobných ruček existuje (zvlášť po projetí čínského Aliexpress) spoustu. Čím je rádio VGC VR-N76 zajímavé?

VGC VR-N76 je deklarované jako vodotěsné, papírově se pyšní třídou IP-67, recenze a testy ukazují, že je toto tvrzení nejen papírově správné. Rádio dávají do tekoucí vody, ponoří jej do nádoby s vodou a rádio pořád funguje. Zdá se, že zda výrobce (Vero Global Communication Co.,Ltd. - zkratka VGC) zde nelže. Jenže to stále není to nejzajímavější. Ručka má v papírech napsáno spoustu dalších "vymožeností". Především je to bluetooth, pomocí kterého se dá kompletně programovat a nastavovat a ovládat. Bluetooth zde tedy neslouží pouze pro připojení náhlavní soupravy (to samozřejmě umí VGC VR-N76 také), přes "modrý zub" se s radiostanicí dělá úplně všechno, včetně nahrávání nového firmware. Aplikace pro kompletní správu rádia existuje pro obě mobilní platformy, tedy jak pro Android, tak pro Apple. Zde je potřeba říci, že aplikace pro Apple verzí pro Android dle recenzentů mírně zaostává, postrádá některé funkcionality - ale vývoje neustále probíhá a nové verze přicházejí v nepravidelných, ale krátkých intervalech.

screen_20241208-104457

APRS, to je monitorování polohy a posílání krátkých zpráv, existuje od roku 1982. Jedná se o jednoduchý protokol, který umožnuje předávání informací o poloze a o počasí a spoustu dalšího. I po více jak 40ti letech se stále jedná o fungující službu, resp. síť dobrovolnických stanic, které jsou si schopny předávat packety APRS služby po celém světě. A ruční radiostanice VGC VR-N76 se umí to tohoto ekosystému zapojit. Přístroj samotný disponuje GPS a umí např. posílat svoji polohu v pravidelných intervalech na frekvenci 144.800 MHz. Takto vyslanou polohu pak může zachytit jakákoliv jiná radiostanice vybavená možností dekódovat APRS a nebo se poloha propíše pomocí dobrovolnických přijímačů připojených do sítě internet do mapy na aprs.fi, kde je veřejně k dispozici. Odesíláním polohy ale APRS nekončí. Radiostanice VGC VR-N76 umí polohu i přijímat a díky vestavěnému kompasu pak ukázat směr kudy se vydat za "někým". Také umí posílat a přijímat krátké textové zprávy, i když pohodlnost psaní na klávesnici radiostanice není úplně ideální. Ohledně APRS zaznamenala radiostanice několik upgradů v posledních verzích firmware. Kvalita samotného dekódování a kódování APRS packetů i práce s APRS se postupně zlepšuje.

Bluetooth pak umožňuje mimo kompletní správy, nastavení a programování kanálů i práci s APRS. Přímo v aplikaci (mimochodem ta se jmenuje HT) najdeme mapu, vidíme tam ostatní uživatele APRS, vzdálenosti, sebe - mapy můžeme stáhnout i OFFLINE a budeme tak stále vidět na mapě, kde se pohybujeme a kde se pohybují hlavně ostatní stanice. Bohužel, zde je potřeba říci, že i když je bluetooth naprosto úžasné a kompletní správu rádia přes něj uvítáme na cestách, v terénu, tak je to zároveň také ale JEDINÝ způsob, jak radiostanici programovat. Mimo programování a nastavování ve stanici samotné se to jinak než přes bluetooth nedá zatím. Neexistuje žádný program pro počítač ani možnost programovat rádio přes vynikající CHIRP např. Prostě vše musíte dělat na mobilu. Někdy to může být také nepohodlné. Navíc, některé funkce rádia jsou využitelné JEN pomocí aplikace připojené přes bluetooth - naštěstí se nejedná o žádné zásadní a k životu nutné věci.

Bluetooth umožňuje v posledních verzích firmware, také připojení rádia k aplikacím jako je APRSdroid, které využijí zabudované KISS TNC. Pomocí tohoto rozhraní se také dá rádio připojit k počítači (minimálně k windows), kde si můžete KISS TNC užívat plnými doušky - nejen pro APRS, ale také pro tzv. packet radio, tedy datový přenost oblíbený mezi radioamatéry v dobách neexistence a nebo spíš nedostupnosti internetu. Dnes již téměř nepoužívaný systém pro přenos dat zažívá renesanci - funguje i bez těch internetů a dají se pomocí něj přenášet dnes naprosto nezbytná DATA. Pomocí integrovaného KISS TNC režimu se minimálně spolu s Android telefonem může radiostanice VGC VR-N76 stát např. zařízením pro přístup k emailům sítě Winlink - samozřejmě za předpokladu, že v okolí máme dostupnou Winlink bránu na VHF nebo UHF. Andoidový klient umí s integrovaným KISS TNC pracovat a využít jej pro odeslání a příjem emailů. TO se může hodit v případě, že nastavene nějaká krizová situace, povodeň, tornádo, lokální blackout - spadne internet a mobilní síť.

(video recenze autora SN0REN)

Samozřejmě se jedná stále a především o analogovou ruční radiostanici. Určenou pro hlasovou komunikaci. Jak již bylo zmíňeno, rádio pracuju v pásmech VHF a UHF, tedy 2m a 70cm. Práce s pamětí je pomocí paměťových bank, v každé může být maximálně 16 kanálů. Tento způsob práce s uloženými kanály je často kritizován. Nedokážu posoudit, jak šikovný a nebo naopak nešikovný takový systém je v praxi. Osobně mám paměťové banky rád, protože hodně cestuji, resp. pohybuji se v různých lokalitách kde jsou dostupné jiné převaděče, takže mě paměťové banky vyhovují, ale kapacita 16 pemětí na jednu banku může být limitující pro uživatele.

Další z vyzdvihovaých funkcí ruční radiostanice VGC VR-N76 je remote ovládání. Výrobce samotný nabízí tři modely bluetooth "mikrofonu" - jeden je pouze mikrofon, druhý umí nahradit mikrofon i reproduktor a třetí má dokonce integrovaný i displej a tlačítka. Navíc, pomocí mobilního telefonu a aplikace se dá radiostanice ovládat také přes bluetooth, můžete do rádia mluvit, poslouchat, mačka PTT, vše v aplikaci na telefonu stejně jako na samotném rádiu. Vetšina čtenářů si asi řekne "to je blbost". Mám pár využití. Např. na batohu, ručku mám bezpečně uloženou v batohu (a mohu ji nabíjet z powerbanky třeba navíc) a "utržený" mikrofon mám vpředu v ruce. Nebo já v bytovce, nemám uvnitř bytu k dispozici radiový signál ze žádného okolního převaděče, ale na parapetu u okna už je to jiná, takže pomocí bluetooth mikrofonu (nebo aplikace v mobilu) si moho s někým popovídat aniž bych musel stát nepohodlně nalepený u okna. Další příklad využití vidím v automobilu, ručka může klidně být hozená vzadu v kufru na externí anténě a nabíječce a já si v předu mohu pouze užívat s mikrofonem bez kabelu, který hodím do kaslíku. Výrobce VGC vyrábí mimochodem i velké 50ti wattové rádio, které nemá žádný displej a připojuje se k němu bluetooth mikrofon.

Radiostanice VGC VR-N76 umí ještě pár dalších věcí, jmenujme např. vysílání SSTV obrázků, dekódování morseovky - ale pozor, tohle vše je možné jen díky aplikaci, tedy díky bluetooth. Rádio má barevný displej na černém pozadí, prý dobře čitelný za všech okolností. Pomocí aplikace také umí rádio např. nahrávat hovory. V budoucnu je předpoklad vylepšování stávajících a přidávání nových funkcí radiostanice. Firmware v radiostanici se mění velice pohodlně pomocí jednoho kliknutí v aplikaci, opět vše probíhá přes bluetooth. Toto řešení, tedy komunikace přes bluetooth a využití aplikace v mobilním telefonu, si jistě najde své odpůrce a je to zcela pochopitelné, přesto je integrace bluetooth a spojení s aplikací pro řízení v analogovém rádiu převratná věc. Pokusy zde již v minulosti byli, ale až výrobce VGC to zdá se dotáhl k funkčnímu řešení, i když zdaleka ne stále zcela ideálnímu.

zv3pxjx3asrd1

(obrázek z reddit.com)

V prosinci 2024 se nabízí radiostanice VGC VR-N76 za akční cenu 125 euro u prodejce WIMO v Německu (poslání do ČR stojí necelých 13 euro). Normální bězná cena tamtéž je 145 euro. S přihlédnutí k tomu, jaké funkcionality radiostanice nabízí, se jedná o zajímavou cenu, ale pro toho kdo nic z vyše uvedeného nedokáže využít je pořízení této radiostanice zcela zbytečné. V recenzích se uvádí, že vstupní obvody VGC VR-N76 jsou o poznání lepší než u oblíbeného kvašáka, kterého cokoliv zaruší (a otupí), také se diskutuje výdrž baterie, která údajně vydrží i den a půl při zapnutém pravidelném APRS trackování a běžném převaděčovém provozu. Bohužel dostupnost a tedy i rozšíření této radiostanice v kotlině české je zatím neznámá i když ve světě se z rádia stává takový malý hit. Uvidíme, kdo a kdy toto rádio u nás nabídne. Já osobně znám pouze jedno kolegu radioamatéra, jenž disponuje Radioddity variantou tohoto rádia a dle jeho slov "velká spokojenost", ale to samo o sobě nic neříká. Recenze na youtube hovoří také hodně pozitivně a kladně. Ale najdou se i hejty a nespokojenost (většinou se ale jedná o nespokojenost aplikační, tedy softwarovou - rádiově se zdá být vše ok).

Přiznám se, objednal jsem. Především kvůli KISS TNC a Winlinku/Packet rádiu a kvůli APRS. Tak uvídíme jak to ve finále dopadne.

73 Michal OK1SIM

Oficiální web výrobce VGC

nabídka prodejce WIMO.DE

Video recenze SN0REN

ukázka KISS TNC režimu

Předchozí příspěvek Následující příspěvek