Má smysl radioamatérský kurz v Deštné?

Nebudu vás napínat – jasně, že má. Je to týden a něco, co jsme se z kurzu vrátili, skoro všichni s úspěšně absolvovanou zkouškou odborné způsobilosti A, tedy HAREC. Teď už jen aby přišla obálka s modrým pruhem…

Celý test je na webu, tak k čemu kurz?

Během čtyř dní jsme všechny otázky (ctu.gov.cz/) prošli s různými lektory, exaktní vědy (technika) i okultní vědy (antény) začaly dávat trochu smysl, a nebylo potřeba všechno jen memorovat.

Na ostatní okruhy jsme měli prostor odpoledne a večer, takže jsme společnými silami vymysleli tak dobré mnemotechnické pomůcky, že jsme se těch 120 prefixů fakt naučili, stejně jako většinu Q kódů, a na konci jsme rozlouskli i otázky na bandplán.

To všechno můžete s trochou dobré vůle a spoustou trpělivosti zvládnout i doma, ale tady jsme na to měli prostor bez běžných studijních, pracovních nebo rodinných povinností. Díky tomu jsme se mohli na zkoušku zodpovědně učit a přípravě věnovat desítky hodin soustředěné pozornosti. Když do jedné místnosti zavřete 25 lidí, kteří chtějí dosáhnout toho samého, začínají se dít věci…

A co s koncesí?

Kurz ale není jen příprava na zkoušku. Každý večer jsme pod volačkou OK1OHK mohli pod dozorem a s dobře míněnými radami vysílat na krátkých vlnách, snad tedy sobě ani lektorům neuděláme ostudu. Z povídání o vysílání z přírody jsme odjeli rovnou na portable a na vlastní uši slyšeli, jak člověk míní a polský závod mění možnosti vysílání. A přednáška o DX závodech z Maroka přímo od jednoho z účastníků dlouhodobě světově úspěšného týmu byla zas něco úplně jiného, než ranní rundy z převaděčů :)

Možná běžné činnosti pro lidi, co mají štěstí a v okolí dobrý radioklub nebo se s rádiem potkávají ve škole nebo v práci. Pro mě to bylo super nakouknutí do různých zákoutí amatérského rádia.

CQ CQ nice people

To nejlepší na kurzu ale byli lidi – lektoři i účastníci. Kromě složené zkoušky jsme odjížděli s vědomím, že se brzy rádi uslyšíme. Takže už jen tu obálku :)

(poz. redakce: cca 3 týdny po kurzu začali uchazečům docházet obálky s modrým pruhem od ČTU)

Ondra (nyní již OK1TRL)

IMG_20240405_110338

Předchozí příspěvek