Seznam převaděčů v kapse

RepeaterBook je webová stránka a mobilní aplikace zároveň. Pokud volně přeložím název do češtiny, získám něco jako “kniha převaděčů”. A to už většina ze zasvěcených asi začíná tušit o co v této službě asi půjde - ano, jedná se o seznam převaděčů, analogových, digitálních, těch na 2m, 70cm, ale i všech těch ostatních - a jedná se o službu celosvětovou, funguje prostě (téměř) všude.

repeaterbook_logo

www.repeaterbook.com

Než jsem objevil službu RepeaterBook tak jsem informace o převaděčích hledal nejčastěji na prevadece.smoce.net, pak si pamatuji, že to byli také polské stránky przemienniki.net, kde se dají najít různé světové převaděče. Jenze RepeaterBook jde dál trošku dál, mám jej jako aplikaci v telefonu a ta podle lokální polohy ukáže, jaké převaděče mám nejblíž (ano vím, to ještě neznamená, že se přes ně dovolám). Dá se tam pěkně filtrovat atd. Pro mě daleko užitečnější než hledání na webových stránkách, které se dost často na mobilu někde na výletě prostě načtou “blbě”.

repeaterbook_seznam_prevadecu_ukazka

Navíc se RepeaterBook např. integroval do oblíbeného programu CHIRP, takže dostat všechny české převaděče (a nebo jakékoliv jiné) jedním kliknutím do paměti rádia je sranda. Pochopili to i někteří výrobci, i když je to zatím ojedinělá záležitost, do prodeje teď přichází ruční stanice RADIODDITY GA-5WB, která už se neprogramuje “postaru” přes kabel, ale přes aplikaci a aplikace má integrovanou podporu pro RepeaterBook, takže dostat do paměti této ručky převaděče z celého světa bude opravdu hračka.

repeaterbook_sreen_z_aplikace

RepeaterBook samozřejmě není spása celého světa, může obsahovat nějaké nepřesnosti, některé země nemají v RepeaterBooku žádný záznam (například 4O z těch co jsem osobně navštívil). Ale situace se lepší a o doplnění informací ohledně převaděčů se v každé dané zemi starají místní RepeaterBook administrátoři.

Pokud Vás aplikace RepeaterBook zaujala a budete ji používat nebo ji dokonce již používáte, pak prosím neváhejte nesrovnalosti v záznamech RepeaterBooku nahlásit administrátorovi pro Českou republiku - což je momentálně Michal OK1SIM, tedy já, autor tohoto článku - rád informace doplním/upravím. RepeaterBook je asi nezajímavý pro tzv. domasedy, ale může se hodit všem co jsou na cestách z jakéhokoliv důvodu a také se může hodit nováčkům, kteří se teprve rozhlíží na jakém převaděči budou aktivní.

www.repeaterbook.com

73 Michal OK1SIM

repeaterbook_prehled_zemi

Předchozí příspěvek Následující příspěvek