První WWFF Filipa OK1GOD

Na svý první SOTA aktivaci jsem si stěžoval, že jsem neměl žádnej pile-up na kterej jsem se těšil. Dostal jsem pak pár super milejch a povzbuzujících zpráv a e-mailů s postřehama a zkušenostma od ostřílenejch portejblistů a z více míst mi bylo doporučeno zkusit FloruFaunu, že prej pile-up bude. Takže jsem si radu vzal k srdci a rozhodl se tentokrát nejezdit SOTA ale jít (nebo spíš jet) FloraFaunit.

Jednoho krásného, slunečného, ale velmi větrného dne se poštěstilo a měl jsem cca 2 hodiny. Takže jsem rychle sbalil rádio ze stolu do báglu a vyrazil na svojí první WWFF aktivaci.

IMG_0308

Stejně jako minule to byla děsná hurá akce, takže jsem nebyl moc připravenej, notebook s logovacím softem jsem měl vybitej a do poslední chvíle jsem nevěděl ani jestli budu línej a budu aktivovat celou CHKO oblast, nebo si zajedu na tom kole trochu dál a udělám menší, konkrétní FF oblast. Za cesty jsem se rozhodl že dojedu o pár kiláků dál a dám tu menší, takže jsem vytáhl telefon, zapnul super mapovou appku od OK1SIM, dojel jsem na místo určení a začal rozbalovat nádobíčko.

To chvíli trvalo, protože se ukázalo, že mam zašmodrchaný lano z minula a anténní drátek taky, takže první poučení je naučit se líp managovat lana a dráty, abych zase příšte nespálil 10 minut rozmotáváním jak jelito místo vysílání. Nahodil jsem anténu, ale neměl jsem nic na druhej konec, takže jak je vidět na obrázku, využil jsem kolo jako profesionální držák druhýho konce antény. Když jsem pak poslal tuhle fotku Michalovi OK1SIM, pořádně se mi vytlemil, a že si prej mám pořídit na příště stanovej kolík. Je vidět, že se mám o portablech co učit.

Popropojoval jsem všechny kabely, zapojil baterku, nasadil sluchátka a zapnul rádio. Bylo krásně slunečno. Dokonce tak moc, že jsem na displeji viděl úplný kulový i když jsem si stínil rukou a všim možnym. Nakonec se mi povedlo tam najít nějakou volnou frekvenci a nastavit na tom dotykovym displeji co jsem potřeboval.

Původně jsem chtěl vysílat na “standartním” FloraFauním kmitočtu 7.144, ale o 2 kHz nahoře mluvil někdo jinej a docela to v tom rádiovym tichu (který z města neznám, tam mam většinou na 40m konstantně QRM S7) rušilo. Tak jsem si našel volnou frekvenci někde na horním konci pásma a začal dávat výzvy (zatím jezdim jen SSB, protože umim zatim jen kecat).

Vyzýval jsem asi 5 minut a nikdo se neozýval. Zkusil jsem teda přeladit zase někam níž, ale tam po 5 dalších minutách taky žádná odezva. Začal jsem bejt nervózní a říkat si, jestli mi to vůbec vysílá, ale power meter ukazoval že tam pumpuju svejch krásnejch 100W. Svedl jsem to teda na to, že vysílám WWFF na “nestandartním kmitočtu” a šel jsem kouknout, jestli náhodou není už volno na 7.144. Bylo, jupí, takže jsem začal zas dávat výzvy.

Asi po 5 minutách, kdy jsem zase začal bejt nervózní se konečně ozvala polská stanice. Pokračoval jsem ve výzvách a zase 3 minuty žádná odpověď. Začal jsem podezřívat svůj super anténní cyklo setup, ale pokračoval jsem ve výzvách. Pak se ozvalo Rakousko. Za minutu Slovinsko za další minutu Německo a pak už to jelo a byl tam! Ten bájnej pile-up o kterym všichni mluvěj!

To bylo cca 16:40 našeho času. Foukalo jak řemen, takže to kolo na mě porád kvůli větru padalo, nakonec jsem ho musel opřít o sebe a celou hodinu vysílat s kolem opřeným o mě. Paráda.

Log jsem si psal do mobilu jen do poznámek, neměl jsem ani žádnou appku, takže jsem pak už nestíhal skoro zapisovat časy. Jak jsem psal, měl jsem na tenhle výlet super přípravu. Měl jsem deadline, do který se musim vrátit domů včas, takže když se začal blížit ten čas, pile-up už slábnul, ale jak jsem psal jen do poznámek, nevěděl jsem, kolik mám vlastně QSO, ale pocitově mi přišlo že to ještě nebude 44 na úspěšnou aktivaci.

Aby toho nebylo málo, kromě té deadline, se jen o 1kHz vejš usadila na posledních 7 minut mýho snažení Polská stanice s mega signálem, která mi svým “vyvolanie závod” přelejzala samozřejmě do “mýho” kmitočtu. Zkusil jsem dát ještě pár výzev, ale neměl jsem už šanci slyšet nikoho, kdo se mi možná snažil odpovědět. Takže pak už jsem žádný QSO neudělal, naslepo jsem poděkoval do éteru za spojení a že musim QRT. Sbalil jsem si a šlapal dom.

IMG_0307

Lekce do příště:

  • naučit se motat lana, nebo najít nějakej fígl jak na to
  • připravit si na zapisování něco lepšího než jsou poznámky v mobilu
  • obecně líp naplánovat kam pojedu a nevymejšlet to za cesty
  • sehnat si stanovej kolík
  • příště možná zkusim dávat výzvy na jednom kmitočtu dýl než 5 minut, třeba jsem to vzdal moc brzy a trvá dýl než se někdo chytí

Závěr

Doma jsem si pak spočítal QSO a bylo jich… 39 a žádnej DX, jen vnitřní Evropa. Dost těsný, ale nutno si přiznat že na aktivaci to nestačilo a setřel jsem. Ale to nevadí, protože já se vrátím!

OK1GOD_OKFF-1570-qsomap

Od svýho prvního portejblu jsem se polepšil a nezapomněl jsem dávat suffix /portable. A příště to bude zas o kus lepší, protože jak jsem psal, spousta lidí mě po mým prvním portejbl článku moc podpořilo a timhle jim chci moc poděkovat, takže dík kluci OK1SIM, OK7SE, OK7DA, takhle si představuju ten bájnej HAM spirit!

73! Filip OK1GOD

Předchozí příspěvek Následující příspěvek